Powiatowy Urząd Pracy w Sejnach serdecznie zaprasza osoby bezrobotne poszukujące zatrudnienia do udziału w projekcie pt.: „Aktywny bezrobotny”, dzięki któremu zdobędą doświadczenie zawodowe w miejscu pracy i sprostają ciągle rosnącym wymogom rynku pracy.
Od stycznia br. Powiatowy Urząd Pracy w Sejnach kontynuuje realizację projektu pt.: „Aktywny bezrobotny” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działanie 6.1 Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Całkowita wartość projektu w 2009r. wynosi 2.556.400zł, w tym 2.172.900zł to kwota dofinansowania otrzymana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt adresowany jest do wszystkich mieszkańców powiatu sejneńskiego, posiadających status osoby bezrobotnej, zarejestrowanych w PUP Sejny, w szczególności zaś do osób:
- 15 – 24 lata
- długotrwale bezrobotnych
- powyżej 50 roku życia
- bez kwalifikacji zawodowych, doświadczenia zawodowego lub odpowiedniego wykształcenia
- niepełnosprawnych
- pochodzących z terenów wiejskich
Celem ogólnym nn. przedsięwzięcia jest zwiększenie szans na zatrudnienie wśród osób bezrobotnych zarejestrowanych w PUP Sejny. Natomiast cele szczegółowe nakierowane są na podniesienie kwalifikacji zawodowych osób bezrobotnych zgodnie z wymogami lokalnego rynku pracy, zdobycie doświadczenia zawodowego przez osoby bezrobotne oraz promocję przedsiębiorczości wśród osób bezrobotnych.
Podobnie jak w zeszłym roku jedną z form wsparcia będą staże, na które planuje się skierować 212 osób. Od 1 lutego 2009 r. weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W związku z tym Przygotowanie zawodowe w miejscu pracy organizowane będzie jako staż, tym samym rozszerzy się grupa odbiorców staży. Staż będzie mógł trwać do 6 miesięcy, z tym wyjątkiem, że osoby w wieku do 25 lub do 27 roku życia będą mogłyby być kierowane jak dotychczas na okres do 12 miesięcy.
Ponadto zostaną udzielone dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Kwota na utworzenie własnej firmy po nowelizacji ustawy została zwiększona z 5-krotnej do 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia i wynosi 17.000zł. Z tej formy wsparcia będzie mogło w tym roku skorzystać aż 50 osób bezrobotnych chcących założyć własny biznes. Sprzyjać to będzie niewątpliwie rozwojowi lokalnej przedsiębiorczości, a co za tym idzie – będą tworzone nowe miejsca pracy.
Uczestnicy projektu będą kierowani także na prace interwencyjne do pracodawców, z którymi podpiszą półroczne umowy. Z tego instrumentu aktywizacji skorzysta 30 osób.
Poprzez proponowane formy aktywizacji osób bezrobotnych przyczynimy się do pełniejszego wykorzystania potencjału zasobów ludzkich na naszym terenie i wprowadzimy na rynek pracy ludzi z doświadczeniem zawodowym oraz umożliwimy samozatrudnienie ludzi, którzy mają własny pomysł na życie.