Roboty publiczne
Roboty publiczne to zatrudnienie skierowanego przez powiatowy urząd pracy bezrobotnego u pracodawcy na warunkach i w czasie ustalonym w umowie z urzędem pracy. Starosta zwraca organizatorowi robót publicznych cześc kosztów poniesionych na wynagrodzenie, nagrody oraz składek na ubezpieczenie społeczne osoby zatrudnionej w wysokości uprzednio uzgodnionej z urzędem pracy.
Do wykonywania robót publicznych mogą być skierowane osoby:
-
długotrwale bezrobotne lub kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka,
-
bezrobotni powyżej 50 roku życia;
-
bezrobotni bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego;
-
bezrobotni samotnie wychowujący co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia.
Bezrobotni do 25 roku życia oraz osoby długotrwale bezrobotne lub kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka mogą być skierowane na zasadach robót publicznych, do wykonywania przez okres do 6 miesięcy pracy niezwiązanej z wyuczonym zawodem, w wymiarze nieprzekraczającym połowy wymiaru czasu pracy.
Powiatowy Urząd Pracy zawiera z organizatorem robót publicznych umowę o skierowanie bezrobotnych na okres do 6 lub 12 miesięcy oraz zwraca pracodawcy uzgodnione w umowie koszty z tytułu zatrudnienia skierowanych osób bezrobotnych (część wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenie społeczne).
Refundacja dokonywana jest na wniosek pracodawcy przeważnie za każdy miesiąc wykonywania przez bezrobotnego pracy na zasadach robót publicznych.
Wnioski o organizację robót publicznych pracodawcy składają do właściwego powiatowego urzędu pracy.